🎿 Scenariusz Zajęć O Deszczu Dla 5 Latków
Zabawa ruchowa „Tańczące kropelki – improwizacja ruchowa do muzyki klasycznej”. Dzieci siadają na dywanie w luźnej rozsypce. Nauczyciel wybiera do zabawy dwoje dzieci-wiatry. Pozostałe zamienia w kropelki deszczu (kropiąc wodą). Dzieci-wiatry tańczą na dywanie i dotykają wstążkami z bibuły siedzące na dywanie kropelki.
W marcu jak w garncu. Scenariusz zajęć dla 3-latków. • Posługuje się nazwami zjawisk atmosferycznych: deszcz, wiatr itp. • chętnie uczestniczy w zabawie. 1. Powitanka -rymowanka. 2. „Marcowy wiatr” – ćwiczenia oddechowe. N. opowiada o marcowej pogodzie, zwracając szczególną uwagę na wiatr – ciepły i ziemny, delikatny i
- koperta dla każdego dziecka z cyframi od 1 do 4 - stolik dla lalek - 5 lalek - 5 plastikowych talerzyków - 5 filiżanek - ilustracja drukowanej i pisanej cyfry „5” - kolorowe druciki - plastikowe klocki - książka „ABC. Książka sześciolatka” cz. 2 str. 12, 13 - ołówki - kredki - papierowe koła w pięciu kolorach z cyfrą 1
Edukacja przyrodnicza/edukacja techniczna. Temat lekcji. Z przyrodą jesteśmy na TAK! Czas realizacji. 90 minut (2×45 minut) Cele ogólne. Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z potrzebą ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, poprzez umiejętne wykorzystywanie zużytych materiałów i nadawanie im nowego
scenariusz zajęć dla dzieci. scenariusz zajęć przedszkole. pierwsza pomoc u dzieci. pierwsza pomoc zakrztuszenie dziecka. Scenariusz zajęć w grupie 4-5 latków- Ratujemy, bo umiemy.
Jesienna szaruga - tygodniowy plan zajęć z opracowanymi konspektami dla 4 latków (literatura, praca plastyczna, zabawy). Planując poruszenie owej tematyki, obawiałam się, że w związku z przedłużającą się piękną, złotą polską jesienią, nie uda mi się pokazać maluchom, o co tak na prawdę chodzi z jesienną szarugą.
"Gdy promyk światła słonecznego przechodzi przez małe kropelki wody, które są w powietrzu, zmienia kierunek i kolor. Gdy takich kropelek i promyków przez nie przechodzących jest dużo w jednym miejscu powstaje tęcza. Tęcza pojawia się na niebie zazwyczaj po deszczu. Gdyby nie było wody i deszczu nie byłoby więc takiego
scenariusz zajĘĆ popoŁudniowych dla nauczyciela staŻysty w grupie 4-5 latkÓw - "w krainie figur". Cele ogólne: Utrwalenie kształtów i nazw figur geometrycznych: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt.
Śpiewanie przez dzieci wybranych kolęd i pastorałek dla Mikołaja. 3. Rozdanie dzieciom drobnych upominków przez Mikołaja. 4. Wspólne zdjęcie z Mikołajem. 5. Zakończenie. Wyślij wiadomość do Ewa Parfieniuk. Scenariusz zajęć z okazji Mikołajek w grupie 5-6-latków Cele: - wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się
XIupK. Ostatnio pobierane Znajdź dla siebie Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne: nagranie odgłosów różnych owadów – znajdziesz je TU; nagranie dźwiękowe: deszcz – TU; fotografie wiosennych owadów – TU; napisy do treści zabaw – TU. Uwzględniono w nim następujące cele szczegółowe – dziecko: uważnie słucha wiersza; nazywa i rozpoznaje na ilustracji mieszkańców pól i łąk; wie, dlaczego owady unikają deszczu; ćwiczy pamięć krótkotrwałą; układa proste wyrazy z rozsypanki literowej; wyszukuje te same wyrazy; sprawnie dobiera się w mniejsze grupy, tworząc koło itp.; wyznacza wynik odejmowania przy pomocy zbiorów zastępczych; wycina, składa i łączy elementy według polecenia; utrwala obraz graficzny cyfr. Przykładowe aktywności: ● Boimy się deszczu. Zabawa orientacyjno-porządkowa – nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że skrzydła owadów są bardzo cienkie i delikatne. Zamoczone w wodzie przestają być lekkie, co bardzo utrudnia lub uniemożliwia latanie. Dlatego owady unikają deszczu. Dzieci „latają” po łące (naśladują owady). Gdy usłyszą odgłos deszczu, dobierają się w grupy z poprzedniej zabawy. Nauczyciel wydaje polecenia: • Stwórzcie małe koło... • Stańcie w szeregu... • Ustawcie się jedno za drugim... itp. ● Domek ślimaka. Praca plastyczna – dzieci wycinają z kolorowego papieru trzy paski: muszla – najdłuższy pasek, noga – krótszy pasek, czułki – najkrótszy pasek. Najdłuższy pasek ozdabiają pisakami/brokatem itp. w powtarzający się wzór. Patyczkiem do waty cukrowej (może być potrzebna pomoc nauczyciela) skręcają pasek, tak aby powstała spirala – muszla. Krótszy pasek składają na połowę. Jeden z końców zakładają do środka (do linii zgięcia) i przyklejają – to głowa. Najkrótszy pasek przecinają na pół i końcówki skręcają patyczkiem. Tak powstałe czułki przyklejają do głowy. Muszlę przymocowują do nogi. Dorysowują oczy i buzię. Ślimak jest gotowy. Pomoce Pliki umieszczone są do osobnego pobrania Your browser does not support the audio element. Your browser does not support the audio element.
Scenariusz zajęć dla 5 i 6-latków – Wodne eksperymentyI. Temat zajęć: Wodne Cele ogólne:- Rozbudzenie ciekawości otaczającego Prowadzenie obserwacji i wyciągnięcie wniosków z doświadczeń i Cele operacyjne:Dziecko:- zna zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń,- podejmuje próby przewidzenia wyniku doświadczenia oraz wytłumaczenia go,- przeprowadza doświadczenia zgodnie z instruktażem nauczyciela,- czerpie radość z doświadczania i Metody:- metody oparte na działaniu (metody czynne),- metody oparte na obserwacji (metody oglądowe),- metody oparte na słowie (metody słowne).V. Formy:- praca indywidualna,- praca grupowa,- praca Środki dydaktyczne: szklanki, słoik, woda, sól, cukier, kawa, kakao, monety, barwnik, pianka do golenia, olej, tabletka musująca, sól, Przebieg zajęć:1. Wprowadzenie do zajęć – zagadka słowna o „Jaka jest woda?” – pogadanka na temat właściwości „Wyścigi” – zabawa ruchowa w na dwie grupy - ustawienie w rzędzie, na sygnał dźwiękowy pierwsza dwójka niesie kubek pełen wody, tak aby nic się nie wylało. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza skończy Zabawy badawcze przeprowadzone przez n-lkę z pomocą dzieci:• „Rozpuści się czy nie?” Potrzebne składniki: sól, cukier, kakao, kawa, woda, doświadczenia:1. Napełnienie szklanki Wrzucenie po 1 łyżeczce wymienionych Zamieszanie i obserwacja co się wyciągnięcia winsoku.• „Ile się zmieści”Potrzebne składniki: szklanka, woda, doświadczenia: szklanki wodą po Wrzucanie monet – powoli, ostrożnieObserwacja, próba wyciągnięcia wniosku.• „Kolorowy deszcz”Potrzebne składniki: słoik wypełniony wodą, pianka do golenia, barwnik doświadczenia:1. Napełnienie słoika woda, wyciśnięcie pianki do golenia na powierzchnię Zaaplikowanie barwnika bezpośrednio na doświadczenia, próba wyjaśnienia jak powstaje deszcz.• „Lampa lawa” Potrzebne składniki: szklanka z wodą, olej, barwnik, tabletka doświadczenia:1. Dodanie do szklanki z wodą Przelanie substancji do szklanki z Następnie dodanie tabletki Zabawa badawcza „Magiczny ziemniak” przeprowadzona przez dzieci, z pomocą n-lki:Potrzebne składniki: woda, sól, doświadczenia:1. Podział na zespoły. 2. Nalanie wody do dwóch szklanek, dodanie do jednej z nich Następnie umieszczenie w szklankach po plasterku eksperymentu, próba wyciągnięcia Podsumowanie zajęć – dokończenie dokończenia zdania: Na zajęciach najbardziej podobało mi się...
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiScenariusz zajęcia dla dzieci 4-5 letnich z zakresu przygotowania do czytania i pisania * - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. Z myślą o tym by jak najlepiej przygotować dzieci do nauki czytania i pisania proponuję zajęcie na którym dzieci na pewno nudzić się nie będąSCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ W GRUPIE DZIECI 4-5 LETNICH TEMAT: Pod parasolem CEL OGÓLNY: stwarzanie sytuacji do doświadczeń językowych z uwzględnieniem nabywania i rozwijania umiejętności czytania i pisania doskonalenie percepcji słuchowej i wzrokowej jako przygotowanie do nauki czytania CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko): wypowiada się na określony temat globalnie czyta imiona oraz rzeczownik PARASOLE dzieli wyrazy na sylaby potrafi znaleźć swoje imię wśród innych potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce z zastosowaniem ustalonych reguł stara się przez dłuższy czas skupić uwagę stara się zapamiętać i odtworzyć w kolejności usłyszane dźwięki za pomocą symboli potrafi odczytywać treść symboli układa imię z rozsypanki literowej wg wzoru (4-latki) potrafi wybrać litery potrzebne do ułożenia swojego imienia (ze zbioru liter) – 5latki stara się samodzielnie wykonać zadania do pracy indywidualnej METODY: czynne : zadań stawianych do wykonania słowne: wiersz, rozmowa, objaśnienia, instrukcje FORMY: Praca z całą grupą, praca indywidualna ŚRODKI DYDAKTYCZNE: szablony parasoli różnej wielkości, napis PARASOLE, dywaniki, instrumenty muzyczne , kartoniki z obrazkami instrumentów, koperty dla każdego dziecka z kartą zadaniową, magnetofon, nagrania muzyczne do zabawy ruchowej PRZEBIEG: Rozwiązanie zagadki jako wprowadzenie w tematykę zajęcia: Co to za grzybów kolorowych gromada chodzi ulicą Kiedy deszcz pada? - globalne odczytanie wyrazu PARASOLE, podzielenie wyrazu na sylaby, przedstawienie sylab za pomocą ruchu oraz symboli Wysłuchanie wiersza w wykonaniu nauczycielki pt. ,,Sześć parasoli” Kiedy deszcz na dworze pada To w szatni stoi….. Kolorowych parasoli gromada. Ten pierwszy w esy –floresy to parasol Teresy Drugi – czerwony w kółka, to parasol Jurka Trzeci- beżowy w kropki, to parasol Dorotki Czwarty – żółty w kwiatki, to parasol Beatki Piąty – w ciapki, zielony , to parasol Iwony Szósty – niebieski w kratkę, wybrał sobie Małgorzatkę Z Małgorzatką chodzi wszędzie i czeka aż deszcz będzie. Rozmowa z dziećmi zainspirowana wysłuchanym wierszem - przewidywanie skutków oraz konsekwencji nierozsądnych zachowań ( pada deszcz, jest zimno,wychodzę na dwór bez parasola i ciepłego ubrania- co się może wydarzyć) Zaproszenie do zabawy ruchowej ,, Deszcz i kałuże” ( n-lka objaśnia reguły zabawy): - dzieci poruszają się po sali przy muzyce ;na umówiony znak - kartonik z jednym kółkiem- przeskakują przez kałużę, kartonik z dwoma kółkami- dobierają się w pary i wędrują pod wyobrażonym parasolem. Zabawa słuchowa ,,Zapamiętaj i ułóż” - dzieci siedzą na dywanie przed swoimi dywanikami, układają kartoniki wg polecenia ( kartoniki muszą być przed dywanikiem równo ułożone).Prowadząca objaśnia zasady zabawy- najpierw słuchamy jaki instrument schował się za parawanem , potem wybieramy kartonik i kładziemy na dywaniku zaczynając od lewej strony ( dzieci na lewej ręce będą miały kolorową gumkę). Dzieci układają dywaniki na wyznaczonym miejscu przy piosence z kasety ,,Zła pogoda” - zabawa inscenizowana połączona ze śpiewem piosenki. Zadania do pracy indywidualnej przy stolikach - dzieci szukają koperty ze swoim imieniem, wykonują zadanie , które jest w środku - n-lka objaśnia sposób wykonania zadań ,służy pomocą dzieciom ,które mają jakiś problem Zadania dostosowane do indywidualnych możliwości każdego dziecka Przykłady zadań: ułóż imię z rozsypanki literowej i przyklej na kartkę połącz w pary takie same parasolki ułóż wg wzoru (rytmiczne ułożenie i przyklejenie szlaczka na parasolce) pokoloruj parasol wg podanego wzoru Podziękowanie dzieciom za wytrwałą pracę i wręczenie im symbolicznych plakietek z napisem ,,mądra główka” . opracowała : Małgorzata Siębor Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych: X Zarejestruj się lub zaloguj, aby mieć pełny dostępdo serwisu edukacyjnego. zmiany@ największy w Polsce katalog szkół- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> (w zakładce "Nauka"). Publikacje nauczycieli Logowanie i rejestracja Czy wiesz, że... Rodzaje szkół Kontakt Wiadomości Reklama Dodaj szkołę Nauka
scenariusz zajęć o deszczu dla 5 latków